Ondernemer voor de klas (4 A B T )
Datum activiteit:
maandag, 29 november, 2010 - 11:10 - 12:00
Op 29 november 2010 kwam de heer Hans Depypere spreken over “Ondernemen”, dit in het kader van de lessen Bedrijfseconomie. Hij kwam spreken van 11.15. tot 12 uur. Hij had veel te vertellen over zijn eigen leven als ondernemer. De heer Hans Depypere is namelijk CEO van de brouwerij St.Bernardus. Deze brouwerij is gelegen in Watou. Naast de brouwerij heeft hij ook nog een bed and breakfast. De heer Depypere is ook nog bedrijfsleider geweest van het bedrijf VSK Electronics, dat nog altijd in Amerika bestaat.
‘Ondernemen, durven en doorzetten’
Hans Depypere is nu de trotse eigenaar van de brouwerij, die oorspronkelijk door de abdijgemeenschap van de Catsberg opgestart is in 1933. Toen werd er zowel bier als kaas gemaakt. Kort na de Tweede Wereldoorlog besliste de abdij St. Sixtus uit Westvleteren dat hun bier niet meer gecommercialiseerd zou worden. Kort erna brouwde de heer Deconinck onder licentie en commercialiseerde hij het bier.
Op 17 juni 1998 werd de brouwerij verkocht aan Mr. Depypere. De man, waarvan Mr. Depypere het bedrijf heeft overgekocht, was een Brusselaar. Het bedrijf ontwikkelt zich nu nog verder. Het bier heeft heel veel succes, zowel in binnen- als buitenland. Dat kan je zien aan de cijfers: er wordt nu al voor 60 % naar o.a. Amerika geëxporteerd. Het bedrijf maakt nu hoofdzakelijk bier, er wordt wel geen kaas meer gemaakt. Een groep van brouwers hebben een “vereniging” opgericht, genaamd de “Belgain Family Brewers”, waarvan onder andere Hans Depypere lid is. Deze vereniging heeft als hoofddoel België bekend te maken als bierland.
Terug naar de brouwerij: de heer Depypere werkt er niet alleen. Hij heeft 20 medewerkers, waarvoor hij zich verantwoordelijk voelt. Dit zorgt voor een goed contact met zijn medewerkers en hij heeft ook een uitstekend contact met zijn collega-brouwers. Door deze goede contacten, zowel binnen als buiten het bedrijf, maakt de brouwerij dit jaar waarschijnlijk vier miljoen euro jaaromzet. Dit is meer dan de voorgaande jaren (3,5 miljoen euro). Door dit grote succes heeft de CEO al drie aanbiedingen gekregen om de brouwerij te verkopen, wat hij echter niet zal doen.
Maar om het zo ver te kunnen schoppen, heeft meneer Depypere al veel meegemaakt. Gezien hij een opleiding lichamelijke opvoeding heeft gevolgd, moest hij veel nascholingen volgen o.a. boekhouden, belastingen, verzekering enz.
In zijn leven heeft hij veel risico’s moeten nemen. Zeker in het begin met zijn bedrijf VSK Electronics had hij moeilijke jaren. Hij had heel veel schulden, waardoor hij bijna alles heeft moeten verkopen; zelfs zijn trouwkledij. Maar onder het motto: ‘Niet plooien, blijven doorgaan!’ heeft hij de moed nooit opgegeven.
Ondanks alle problemen houdt hij wel van zijn job. Het leukste vindt hij dat het iedere dag “kermis” is en ook het goede contact met zijn collega’s vindt hij leuk. Natuurlijk zijn er ook mindere kanten aan het bedrijfsleven. In Amerika had hij bijvoorbeeld weinig tijd voor zijn vrouw en kinderen. Toch staat zijn gezin altijd op nummer één! Hij heeft ook geen enkel belangrijk moment van zijn kinderen gemist. De heer Depypere heeft op dit moment geen uitdagingen meer, maar wel verlangens. Hij hoopt dat één van zijn vijf kinderen nog de leiding van de brouwerij zal overnemen.
Nabeschouwing
Persoonlijk vond ik het gesprek zeer leerrijk, zeker een aanrader voor anderen.
Ik heb veel over het ondernemen geleerd. Er zitten veel risico’s aan ondernemen vast; zoals vele schulden, je bent minder thuis … Deze zaken zetten je wel met je beide voeten op de grond. Maar een bedrijf kan ook iets positiefs zijn, zeker als je een goed contact hebt met je personeel. Je moet er zeker hard voor werken en blijven doorgaan.
Ik heb veel over het ondernemen geleerd. Er zitten veel risico’s aan ondernemen vast; zoals vele schulden, je bent minder thuis … Deze zaken zetten je wel met je beide voeten op de grond. Maar een bedrijf kan ook iets positiefs zijn, zeker als je een goed contact hebt met je personeel. Je moet er zeker hard voor werken en blijven doorgaan.
Er zijn ook enkele uitspraken die ik zeker niet zal vergeten en die belangrijk zijn bij ondernemen; zoals: ‘If you can’t beat them, join them!’ en ‘Never change a winning team.’ Ook belangrijk is dat je blijft investeren en de wijze waarop je reclame maakt. Soms sprak de heer Depypere wat snel, maar het lukte om volgen.
Ik heb natuurlijk niet alleen bijgeleerd over de term “ondernemen”. Ik heb ook heel wat opgestoken over de brouwerij en over de werking van een brouwerij.
Celien Lampaert, 4 Handel B
